Untitled Page

Empati ve İnsan

Kasım – Aralık 2012 / Sayı 7


Bir insanı anlamak, onun gözlerinden dünyaya bakabilmeyi ve onun ayakkabılarıyla dünya yollarını adımlayabilmeyi gerektirir. Bir başka deyişle empati, insan ilişkilerinin vazgeçilmezidir. Peki, empati çocuklarda nasıl gelişir? Günlük yaşamda empatinin rolü nedir? Empati ile iş yaşamındaki başarı arasında nasıl bir ilişki vardır?

Nadis uzmanları, bu soruların cevaplarını ve daha pek çok ilginç bilgiyi içeren yazılarını sizler için kaleme aldılar.

Keyifle okumanız dileğiyle.
ÇOCUKLARDA EMPATİ GELİŞİMİ VE EBEVEYNLİK

Aslı Candan Kodalak
Uzman Gelişim Psikoloğu

Empati, çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi ile sosyal uyumunda önemli rol oynayan bir beceridir. Yaş ile birlikte gelişen empati becerisi, okul öncesi dönemde öncelikle başkalarının duygularını anlamak (örn. üzüntü) ile sergilenirken, ilerleyen yaşlarda çocuklarda sosyal koşulların farkındalığı (örn. yoksulluk) ile gözlemlenebilir.
(Devamı için tıklayınız)
GÜNLÜK YAŞAMDA EMPATİ

Esma Sesli
 

Hepimiz anlamak ve anlaşılmak isteriz. Bunun için, empatiye ihtiyaç duyarız. Empati, kişinin karşısındakini anlamak için kendisini onun yerine koyması, dünyaya onun gözüyle bakması ve bunu karşı tarafa uygun bir biçimde aktarabilmesidir.   (Devamı için tıklayınız)
DUYGUSAL ZEKA VE DÖNÜŞTÜREN LİDERLİK

Zeynep Urş

Günümüzde liderlik ve zeka kavramlarının tanımları değişiyor. IQ’nun yanı sıra EQ yani duygusal zeka ön plana çıkıyor. Duygusal zeka, iş yaşamında da vurgulanmayı hak edecek önemli bir yer ediniyor. Duygusal zekanın altının çizildiği yeni nesil liderlik teorileri üç ana grupta toplanır: Karizmatik, vizyon sahibi ve dönüştüren.
NADİS’TE NELER OLUYOR?

FEMİNA PSİKOLOJİ Artık kadınların yanıt aradıkları soruları tartışabilecekleri, irdeleyecekleri ve yanıt bulacakları bir kişisel gelişim alanları var! Kadın psikolojisine dair pek çok farklı konuda bilgi edinebileceğiniz yazılar ile grup ve atölye çalışmalarının sunulduğu Femina Psikoloji sizlerle! www.feminapsikoloji.com

THERAPLAY® Nadis ve ABD Chicago’da bulunan Theraplay® Enstitüsü işbirliği ile, yurtdışında özellikle gelişim ve klinik psikoloji alanlarında sıklıkla kullanılan bir oyun terapisi çeşidi olan Theraplay®’in 1. Seviye eğitimi 8-11 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul’da!  
Nadis Danışmanlık ©2011