Stres ve İnsan
Kasım – Aralık 2011 / Sayı 1
Günümüzde, yoğun iş temposu, koşturmaca ile geçen günler, bitmeyen yapılacaklar listeleri doğal karşılanıyor. Ancak insan, dinlenmediği ve akışın içinde mola alamadığı dönemlerde stres ve tükenmişlik hislerine kapılabiliyor.

Nadis uzmanları, stresin tanımı, kaynakları, ortaya çıkan rahatsızlıklar ve başa çıkma yöntemleri hakkında yol gösterici yazılar kaleme aldılar.

Keyifle okumanız dileğiyle.

STRES VE TÜKENMİŞLİK: FARKINDA OLMAK

İnsan hayat basamaklarını çıkarken, bu yolun onu nereye götüreceğini bilmek ister. Daha doğrusu, gittiği yerin bir anlam ifade edeceğinden ve zamanını boşa harcamadığından emin olmak ister. Bunun için “hayatın anlamı” başlığıyla bir hazine avı yaratır kendine. Amacı, kendini işe yarar hissetmek ve haz etmediği boşluk duygusunu doldurarak yok etmektir. (Tıklayınız)

STRESİN SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ


Günlük hayatımızı etkileyen, özellikle metropol yaşantımızda sıklıkla deneyimlediğimiz stres, birçok farklı kaynaktan bizi tehdit ediyor olabilir. Uzmanlar ölçülü bir stresin sağlığımız için iyi etkilerinden söz etmekte. Ancak, kronik stres birçok hastalığın ana sebebi olarak görülmekte. (Tıklayınız)

YAŞAM KOÇLUĞU: STRESTEN POZİTİFLİĞE


“Yaşam koçluğu bakışı ile stresle baş etmek kalıcı bir pozitifliğe götürür”

Para kazanmak, evdeki sorumluluklar, sevdiklerimizin sıkıntıları derken stres ister istemez hayatımızın tam ortasında bulduğumuz bir olgu. Kurtulmak istiyoruz ama sanki o bizi takip ediyor.

Aslında hayatımızda kalıcı değişikliklere yol açmak için, küçük birkaç prensibi alışkanlık haline getirmek yeterli olabilir. (Tıklayınız)

A.B.D.’DE STRES: ALINMASI GEREKEN DERSLER VAR


Amerikan Psikoloji Derneği tarafından gerçekleştirilen Amerika’da Stres anketi 2010 sonuçlarına göre; kronik stres (uzun bir süre normal işleyiş yeteneğini engelleyen stres) halk arasında bir sağlık krizi haline gelmeye başlıyor.

Stres seviyesi yüksek. Amerikalıların çoğu, orta-yüksek seviye stres yaşıyor ve yüzde 44'ü son beş yılda stres seviyelerinin arttığını bildiriyor.
(Tıklayınız)Nadis Danışmanlık ©2011