Untitled Page

Yaratıcılık ve İnsan

Ocak – Şubat 2013 / Sayı 8


2013, yeni bir yıl, yeni hedefler ve yeni umutlar... Yeni yıl kararlarını uygulamaya geçirmenin püf noktası ise yaratıcılık! Yeni keşifler yapabilmek için nasıl farklı düşünebiliriz? Yaratıcı olmanın yolları neler? Çocuklukta yaratıcılık nasıl gelişir ve yetişkin yaşamlarımızda yaratıcı ruhu korumanın sırrı nedir?

Nadis uzmanları, bu soruların cevaplarını ve daha pek çok ilginç bilgiyi içeren yazılarını sizler için kaleme aldılar.

Keyifle okumanız dileğiyle.
YARATICI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Aslı Candan Kodalak
Uzman Gelişim Psikoloğu

Bir çocuğun yaratıcılık potansiyeli, anne ve babasından edinmiş olduğu kalıtımsal özelliklere büyük ölçüde bağlıdır. Bu potansiyelin ortaya konabilmesi içinse, hem kalıtımsal özellikler hem de anne ve baba tarafından oluşturulmuş çevrenin özellikleri etkilidir. Çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminin erken yaşlardan itibaren anne ve baba tarafından desteklenmesi en temel görev niteliğindedir. 
(Devamı için tıklayınız)
YARATICILIK VE SINIRLAR

Şeyma Çavuşoğlu Itri
Uzman Klinik Psikolog
 

İnsan, yaratıcı bir varlıktır. Merak edilen, tanımlanamayan ve ilham perisi olarak adlandırılan yaratım tetikleyicilerinin ne olduğudur. Picasso örneğinden yola çıkarsak, her insan farklı bir nesne ya da kişiden etkilenerek yaratıcılığını aktive edebilir. Öyleyse, yaratıcılığın kaynağını tespit etmek oldukça zordur. Peki, acaba yaratıcılığın sınırlarını tanımlamak mümkün müdür?
(Devamı için tıklayınız)
YARATICILIK ‘‘AN’’DADIR!

Sezin Gündoğdu
Psikolog

Carpe diem! ‘‘An’’ı yakala!

Her ‘‘an’’, içinde farklı oluşumları barındırır. Kimisi öfke, kimisi sevinç, kimisi kaygı, kimisi mutluluk... Peki deneyimlediğimiz, bu farklı duygular gerçekten o ‘‘an’’a mı aittir? Yoksa bu duygular başka bir ‘‘an’’ın, şimdi ve buradanın ‘‘an’’ına mirası mıdır?
NADİS MUTLU YILLAR DİLER!

2013 YILININ HEPİNİZ İÇİN TÜM HAYALLERİNİZİN GERÇEK OLDUĞU BİR SENE OLMASINI DİLERİZ!

THERAPLAY® YENİDEN İSTANBUL’DA!
Nadis ve ABD Chicago’da bulunan Theraplay® Enstitüsü işbirliği ile, yurtdışında özellikle gelişim ve klinik psikoloji alanlarında sıklıkla kullanılan bir oyun terapisi çeşidi olan Theraplay®’in 1. Seviye eğitimi Mayıs 2013'te İstanbul’da!  Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçin.
Nadis Danışmanlık ©2011