Uzm. Psk. Şeyma Çavuşoğlu Itri
seyma@nadisdanismanlik.com

Günümüzde herşey gibi mutluluğun ölçüm metotları da değişiyor. Araştırmacılar, insanların günün hangi saatlerinde daha mutlu olduklarını anlamak için, “tweet”lerini incelemişler. Ortaya çıkan sonuçlar hem ilginç hem de oldukça bilgilendirici. Bu araştırma, özellikle mutluluk kaynaklarının belirlenmesinde ve kişinin ruh halinin olumludan olumsuza, ve ardından yeniden olumluya dönüşmesinin sebeplerinin anlaşılmasında yardımcı oluyor.

Cornell Üniversitesi’nden olan araştırmacılar, Scott Golder ve Michael Macy, 2008 yılından 2010 yılına kadar yayınlanmış, 2.4 milyon kişiye ait İngilizce yazılmış Twitter mesajlarını, duygusal ifadelerine göre incelemişler. Çalışma sonuçlarına göre, insanlar günün ilk saatlerine olumlu bir ruh hali ile başlıyorlar. İş saatlerinde düşüş gösteren bu olumlu hal, iş saatlerinin sona ermesiyle ve gecenin ilerleyen saatlerinde yeniden yükselişe geçiyor. Yalnızca, gece kuşu olarak adlandırılan ve geceleri geç yatıp sabahları zor uyanan kişilerin olumlu ruh hali, diğerlerine göre biraz daha geç ortaya çıkıyor.

Aynı zamanda, yapılan araştırma kişilerin ruh hallerinin, mevsimsel değişikliklerden etkilendiğini de ortaya koymuş. Özellikle, gün ışığının kişilerin olumlu ruh hallerini destekleyici bir etkisi olduğu görülmüş. Örneğin, kişilerin en mutlu oldukları dönemin gün ve gecenin eşit olduğu bahar ekinoksu olduğu bulunmuş.

Buna ek olarak, kişilerin haftasonları daha mutlu oldukları görülmüş. Bunun sebebi muhtemelen kişilerin güne iki saat daha geç başlamaları ve iyi bir uyku almış olmalarıdır. Farklı ülkelerde yapılan, farklı iş ve tatil günleri uygulamalarında da aynı bulgular elde edilmiş. Örneğin, iş günlerinin Pazar’dan Perşembe’ye olduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nde de aynı haftaiçi ve haftasonu ruh hali değişimleri görülmüş.

Zamanımızın önemli bir kısmının iş saatlerinde geçtiğini düşünürsek, bu araştırma sonuçları artık eylem alma vaktinin geldiğini net olarak ortaya koyuyor. İş yaşamının olumlu ruh halini aşağı çeken olumsuz etkisini bireysel çabalarımız ile azaltmak, iş memnuniyet seviyemizi oldukça arttıracaktır. Elbette bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak anlık rahatlatıcı, güldürücü ve iyi hissettirici unsurları günümüzün içine harmanlamak en azından bu olumsuz ruh halini daha katlanılır kılacaktır.

Anlık memnun edici unsurlar derken bahsettiğimiz, kişinin iş yaşamının akışına ekleyebileceği olumlu deneyimlerdir. Bunlar zihinsel aktiviteler, sosyal ilişkiler ya da yeni alışkanlıklar olabilir. Her gün aynı ya da benzer problemleri çözmek, sıkıntı yaratırken; yaratıcılığı tetikleyen, yeni problemleri deneyimlemek keyif getirir. Olumsuz ruh haline açılan savaşta, kişinin ilk düşünmesi gereken, yaptığı işte sıradanlaşan bölümleri nasıl renklendirebileceğidir.

Aynı zamanda, sosyalleşmek insana iyi gelen, destek veren ve olumlu ruh halini tetikleyebilecek en değerli unsurlardan biridir. Sabah kahvesi eşliğinde bir hatır sormak, yeni iş arkadaşlarıyla kaynaşmak ve gün içinde farklı insanlarla temasa geçmek, günün akışını kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra, davranışların da rutinleşmesi iş yaşamını sıkıcı kılar. Dolayısıyla, basit ama etkili yeni rutinler geliştirmek, olumlu ruh halini canlandırır. Örneğin, kahve molasını yarım saat ileri ya da geri çekmek ya da yapılan işin farklı bir sıraya oturtulması kişinin ruh halini olumlu etkiler.

Bir kaç küçük adımda kişinin Twitter mesajlarına dahi yansıyan olumsuz ruh halini değiştirmesi mümkünse, denemeye değmez mi? Belki de daha mutlu bir iş yaşamı için ihtiyacınız olan, sadece ufak bir değişikliktir.

KAYNAKÇA

Golder, S. & Macy, M. (2011). Twitter Mood. Psychologist, 24 (11), 805. Retrieved from Psychology and Behavioral Sciences Collection on July 16, 2012.

Weise, E. (September 30, 2011). Study Examines Mood Cycles Shared on Twitter. USA Today. Retrieved from http://abcnews.go.com/Technology/study-examines-mood-cycles-shared-twitter/story?id=14637351


Nadis Danışmanlık ©2011