Yeni bir araştırmaya göre, ilişkilerde empati, kadın ve erkekte farklı duygulara karşı farklı mutluluk seviyeleri oluşturuyor. 

Amerikan Psikoloji Birliği tarafından yapılan bir araştırmaya göre erkekler, eşlerinin veya kız arkadaşlarının ne zaman mutlu olduklarını bilmek isterken; kadınlar aslında erkeklerin, kendilerinin ne zaman mutsuz olduklarını bilmelerini istiyorlar.

Araştırmada, çeşitli çiftlerin oluşturduğu bir örneklem kullanılmıştır. Aile Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan bu makaleye göre, kadınların ve erkeklerin partnerlerinin empatilerini algılama şekilleri ve partnerleri mutlu veya mutsuz olduğunda bunu anlayabilmeleri, belirgin bir şekilde ilişki memnuniyetiyle bağlantılıdır.

Baş yazar Dr. Shiri Cohen (Harvard Tıp Okulu)’e göre, “Kadınlar için, erkek partnerlerinin mutsuz olduğunu görmek, zor zamanlarda bile, bir dereceye kadar erkeğin ilişkiye yatırımını ve duygusal bağını yansıtır. Bu, erkek partnerleri içine kapandığında ve çatışmaya karşılık vermekten ilgisini kestiğinde, kadınların sıklıkla karşılaştığı memnuniyetsizlikle tutarlıdır.”
Araştırmacılar 156 heteroseksüel çifti ile görüşmüşlerdir. Bunlardan, 102 tanesi Bostonlu, genç, şehirde yaşıyan, etnik ve ekonomik olarak karışık, ve evli olsun olmasın kendilerini adadıkları bir ilişkidedir. Aynı zamanda, çatışmaları çözmede ve duygularını kontrol etmekte farklı yollara başvuran çiftleri bulmak amacıyla, araştırmacılar aile içi şiddete ve çocukluklarında cinsel istismara uğramış çiftleri de aramışlardır. Geriye kalan katılımcılar da, Bryn Mawr, Pennsylvania’dan, daha yaşlı, banliyöde oturan, orta sınıfa mensup, toplumla güçlü bağları olan evli çiftlerden oluşmaktadır. Toplamda, çiftlerin yüzde 71’i beyaz, 56’sı evli ve ortalama ilişki uzunluğu da 3,5 yıldır.
Her katılımcıdan, partneriyle son birkaç ayda yaşadığı, özellikle moral bozucu, hayal kırıklığına uğratıcı veya üzücü bir olayı anlatması istenmiştir. Araştırmacılar, katılımcıların bir veya iki kelimeden oluşan ve olay ile verilen tepkiyi özetleyen ifadelerini sesli olarak kaydetmişlerdir. Ardından, çiftler bir araya getirilmiş ve her birinin ifadesi ikisine de birlikte dinletilmiştir. Çiftlere,  olayda gerçekten ne olduğuna dair daha iyi bir anlayışa ulaşmaları için yaklaşık 10 dakikalık bir vakit verilmiştir. Bu sırada çiftlerin görüşmesi videoya kaydedilmiştir. Sonrasında, kayıt katılımcılara gösterilmiş ve izlerken, o anki pozitif ve negatif duygularını, elektronik bir alet ile puanlamaları istenmiştir. 11 hanelik bir ölçekten oluşan alet, çok negatif ile çok pozitif aralığındadır. 

Bu puanlamaları kullanarak, araştırmacılar en yüksek pozitif ve negatif puanlamaya sahip olan 6 adet 30 saniyelik kayıt seçmiştir. Ardından kayıtları katılımcılara göstermiş; ve izlerken deneyimledikleri duygular, partnerlerinin duygularını algılama şekilleri ve görüşme süresince partnerlerini anlamaya çalışma çabaları ile ilgili anketleri doldurmalarını istemişlerdir. Aynı zamanda, katılımcıların ilişkilerinden genel memnuniyetini ve partnerlerin birbirlerinin çabalarını empati kurabilen olarak görüp görmediklerini ölçmüşlerdir.

İlişki memnuniyeti, erkeğin kadın partnerinin pozitif duygularını doğru bir şekilde okuyabilme kapasitesiyle doğrudan ilişkilidir. Fakat, araştırmacıların beklentilerine karşın,  videoda kaydedilenlere göre, partnerlerinin üzgün olduğunu doğru bir şekilde anlayan kadınlar, partnerlerinin mutlu olduğunu doğru bir şekilde anlamalarına kıyasla ilişkilerinden daha memnundurlar. Aynı zamanda, erkekler eşlerinin kızgın veya üzgün olduklarını anladıklarında, kadınlar daha mutlu olduklarını bildirirken, erkek için aynısı geçerli değildir. Erkekler ise, kadın partnerleri negatif duygularına karşı empati kurduğunda kendilerini tehdit altında görürken, yazarlara göre aynısı kadınlar için geçerli değildir.

Sonuçlara göre, kadınlar ve erkekler daha mutlu olduklarında, partnerlerinin duygularına karşı daha çok empati kurmaya çalışmaktadırlar. Yazarlara göre bu araştırma, çiftlerin birbirlerinin empati kurma çabalarına daha çok karşılık vermelerini ve minnet duymalarını tavsiye etmektedir. 

KAYNAKÇA

Cohen, S., Schulz, M. S., Weiss, E., & Waldinger, R. J. (2012). Eye of the Beholder: The Individual and Dyadic Contributions of Empathic Accuracy and Perceived Empathic Effort to Relationship Satisfaction. Journal of Family Psychology, 26, (2) 236–245.

APA Press Release (2012). Women Happier in Relationships When Men Feel Their Pain. Retrieved from http://www.apa.org/news/press/releases/2012/03/women-happier.aspx


Nadis Danışmanlık ©2011