Şeyma Çavuşoğlu Itri

Uzman Psikolog ve Koç


Araştırmalara göre erkekler, partnerlerinin ne zaman mutlu olduğunu bilmek isterken; kadınlar ne zaman mutsuz olduklarının anlaşılmasını istiyorlar. Bir başka deyişle erkek ve kadın ilişkide farklı duygulara odaklanıyor. Erkekler özellikle olumlu deneyim ve duygulara ilgi gösterirken, kadınlar olumsuz ve çözümlenmesi gereken karmaşık duygulara önem veriyorlar. Bu farklılık da erkek ve kadının ilişki memnuniyetini etkiliyor.


Kadınlar kendileri mutsuzluğu çözmek istedikleri için erkeklerin de onların keyifsiz olduğu anlara özen göstermelerini istiyorlar. Harvard Tıp Okulu’ndan Dr. Shiri Cohen’e göre kadınlar, erkek partnerleri onlar ile mutsuzluğa odaklandığında önemsenmiş hissediyorlar. Kadın, erkeğin mutsuzluğu yaşayabilmesini ilişkiye yatırım olarak algılıyor ve aralarındaki duygusal bağın bu şekilde kuvvetlendiğine inanıyor. Erkek ise çoğunlukla mutluluğa odaklanmayı tercih ettiğinden, mutsuzluğun üzerinde durmuyormuş gibi görünüyor; kadın da bunu erkeğin duyarsızlığı olarak algılıyor.


Bir ilişkide sağlıklı iletişimin kurulması için partnerlerin birbirlerinin duygularını doğru anlamaları gerekir. Bunun için de kişinin kendi odağından bağımsız, karşısındakinin duygusu ile empati kurabilmesi önemlidir. Empati kurabilmenin başlıca yöntemlerinden biri de kişinin kendi duygularını tanıması ve onlarla barışmasıdır. Kadın ve erkek açısından bakarsak, kadın olumlu ruh hallerine de odaklanmayı alışkanlık edinmeli, erkek ise olumsuz duygulardan kaçmak yerine yüzleşmeyi denemelidir.


Kişi kendi duygularını tanıdıkça karşısındakinin yaşadığı duyguyu da daha doğru algılamaya başlar. Aynı zamanda kadın ve erkeğin gerektiğinde duygular üzerine konuşabilmeleri de ilişki memnuniyetini arttırır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, kadının erkeğin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak duygusal konuşmayı somutlaştırmaya çalışması; erkeğin de kadının duygularını anlatmasını soru sorarak ve cevapları içtenlikle dinleyerek teşvik etmesidir.

Aile Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, partnerlerin empati kurabilmeleri ve birbirlerinin duygularını anlayabilmeleri ilişki memnuniyetini olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre kadınlar partnerlerinin mutsuz olduğunu doğru algıladıklarında kendilerini iyi hissediyorlar. Bir başka deyişle, eş ya da sevgililerinin mutsuzlukları ile empati kurabilmek kadınlar için oldukça önemli. Bu noktada iletişimin kuvvetlenmesi adına kadınlar sezdikleri mutsuzluğu partnerlerine ifade etmeli ve konuşmak isteyip istemediğini sormalı. İnsan olumsuz duygusunu her zaman konuşamasa da partnerinin farkında olduğunu ve ilgilendiğini bilmek iki taraf için de rahatlatıcı olacaktır. Kadın ve erkek farklı ve benzer noktalara sahip olduklarını unutmadan, birbirlerinin duygu ve ihtiyaçlarına saygı duyarak iletişim kurduklarında ilişki memnuniyeti önemli oranda artacaktır.


Kaynakça:


Cohen, S., Schulz, M. S., Weiss, E., & Waldinger, R. J. (2012). Eye of the Beholder: The Individual and Dyadic Contributions of Empathic Accuracy and Perceived Empathic Effort to Relationship Satisfaction. Journal of Family Psychology, 26, (2) 236–245.


APA Press Release (2012). Women Happier in Relationships When Men Feel Their Pain. Retrieved from http://www.apa.org/news/press/releases/2012/03/women-happier.aspxNadis Danışmanlık ©2011