Merve Can
merve.can@nadisdanismanlik.com
Profesyonel Koç, Yönetim Danışmanı, Psikolog

Günlük hayatın koşturmacasında bazen durup düşünmüyoruz: Yaptığım işimle ilgili ne hissediyorum? Evimde mutlu muyum? İlişkime devam ediyorum ama herşey yolunda mı? Aslında bu bir ihanet... 
Kendimize ihanet...

Duygularımız bize ait, tamamen içimizde. Uzakta değiller ama her nedense bazen en uzak onlar bize. Ya tercihen seçmiyoruz onları dinlemeyi, duyacaklarımızdan korkuyoruz ve bir değişikliğe hazır olmuyoruz; ya da dinlemeyi unutmuşuz. Duygu sağırı olmak yerine dinlemeyi seçsek şüphesiz daha mutlu olacağız.

Bu konu ile ilgili çok paylaşılan ve paylaşılması çok doğru olan bir sözü var Mahatma Gandhi’nin:

 “Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür... Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür... Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür... Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklara dönüşür... Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür... Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür... Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür...”

Aslında duyguları duymak çok kolay. Söylediklerinize kulak vermeniz yeterli. Uzman kişilerle ya da empati sahibi değerinizi bilen arkadaşlarınızla bile konuşabilirsiniz. Sözleriniz size ait olacaktır ve samimi olmayı seçtiğinizde duygularınızı yansıtacaktır. Kendinizi mutlu etmek için ihtiyacınız olanı siz daha iyi biliyorsunuz. Bazen tıkanıklıklar yaşarız, duyamayız kendimizi. O noktada mutlaka bir profesyonelle görüşmemizde fayda vardır. Psikolojinin temelinde ve koçlukta duygu, düşünce ve davranış üçlemesi büyük önem taşır. Bunlar birbiriyle tamamen bağlantılıdır. Net ve temiz bir yaşam hedefi kararları almanızda duygularınız yaptığımız işin çekirdeğini oluşturur.

Olmak istediğiniz “siz” oradasınız.

Madonna’nın “The Power of Goodbye”ını bilmeyenler için, orada da benzer bir paylaşım var: 

“Your heart is not open, so I must go
The spell has been broken...I loved you so
Freedom comes when you learn to let go
Creation comes when you learn to say no”

Olmak istemediğiniz şeylere “hayır” dediğiniz, odaklanabildiğiniz ve duygularınızın sesini özgür bıraktığınız bir yeni yılınız olsun. Tam da olmak istediğiniz siz olun dilerim.

Sevgiler,
Merve

Nadis Danışmanlık ©2011